« | Main | »

فیلم موسوی را دیدم و به نظرم بد نیامد.
مخاطبش آدمهایی بود که شاید دور قبل به الفنون رای داده بودند. به نظرم به جای اینکه روی رای کسانی که شرکت نمی خواهند بکنند یا شک دارند که به موسوی رای بدهند یا کروبی کار کند ، روی آرای بالقوه الفنون کار کرده بود.مثل معلمها یا آن گروهی از روستاییان که وضع خوبی ندارند مثل چایی کار ها.
نکته دیگر تمرکز روی محل تولد و زبان بود به نظرم. اگر موسوی بتواند رای ترک ها را بگیرد یک قدم بزرگ به جلو هست برایش. برای اولین بار هم از دیدن مراجع توی فیلم خوشحال شدم. به هر حال تعداد آدمهایی که حرف مرجع تقلیدشان برایشان حجت است کم نیست.
راستش برای من مهمترین چیز کوتاه شدن دست این یارو از عرصه قدرت هست. پیدا کردن سیاستمدار راستگو کار آسانی نیست اما دروغ گویی در این سطح وسیع و انقدر وقیحانه که حتی گفته های خودت که همگی مستند هست را رد کنی کاری است که به این راحتی از هر کسی بر نمی آید. آدمی که برای حفظ قدرتش از هیچ چیزی فرو گذار نکند خطرناک است. این مرد اگر رای بیاورد چهار سال بعدی روزگار همه را سیاه می کند. دروغ گو هست ، قانون شکن و قانون گریز هست (حتی همین قانون نیمبند) ، دزد هست ، کینه ای هم هست. کینه ای که همراه با قدرت و پول باشد همه چیز را نابود می کند. من فکر می کنم بهتر است کروبی روی رای اصلاح طلبها مانور بدهد همین کاری که الان دارد می کند که حداقل بتواند پنج شش میلیون رای آنها را داشته باشد. باید بقیه رای ها را از زیر دست این یارو کشید بیرون. من فکر می کنم جهتی که موسوی دارد می رود همین است.
این رنگ سبز را هم بالاخره جا انداخت به نظرم
من دارم از استرس می میرم. خیلی دلم می خواست جایی بودم که می توانستم کاری انجام بدهم. دستم فعلا کوتاه است اما خوب تا جایی که بتوانم آدمها را تشویق می کنم. هنوز ده دوازده روزی وقت هست.هر چه بیشتر آدمها رای بدهند ؛ هر چه بیشتر نظرشان از الفنون برگردد برای همه بهتر است. این که برود به جای ادامه سراشیبی سقوط به حالت ایستا می رسیم بعد وقت این می شود که خودمان را بکشیم بالا. همین تجربه هاست که آدم را برای جلو رفتن کمک می کند. اتفاقاتی که در گذشته افتاده ؛ غلط یا درست همه گذشته اند. زندگی ما هم به تبعاتش گره خورده. به هر حال این عمر ماست که دارد می گذرد و اگر قرار باشد که کاری برای بهتر کردن روزهایمان نکنیم چه فایده از زنده بودن. آدمها عوض می شوند ، تجربه می کنند ، زمین می خورند و دوباره از نو بلند می شوند.
من با حرفهای عطا یک پنجره و بقیه دوستان موافقم که این یک مسیر هست که ما باید برویم. اگر قرار بود مادر من هم مثل مادر بزرگش فکر کند مسلما من امروز این مدل زندگی را نداشتم. می دانم که آدمها دلشان می خواهد زود به نتیجه برسند اما بعضی پروسه ها زمان بر هستند. توی همین مملکت تا پنجاه شصت سال پیش شاید دیپلم گرفتن دخترها کار عجیبی بود. به دولت و فضای حاکم و این چیزها هم کاری ندارم فرهنگ مردم بود که دخترها را زود شوهر می دادند. اگر قرار بود آن آدمهایی که پیشرو بودند جا بزنند و ادامه ندهند تا افکار مردم و دیدگاهشان را عوض نکنند الان بنده و شما اینجا نبودیم.
پراکنده حرف زدم. همه اش مال دلشوره است. من هم مثل خیلی از شماها کشورم را دوست دارم و دلم سربلندی اش را می خواهد. هر کاری هم از دستم بر بیاید برایش می کنم. رای هم می دهم. دیگران را هم تشویق می کنم و سعی می کنم یاد بگیرم گروهی کار کنم ؛افکار و اندیشه هایم را بهبود ببخشم و همراه با بقیه به جلو حرکت کنم.

Comments

خیلی خوب بود مریم

In kheili khoob bood. man ba nazar e shoma va tahliletoon besiar movafegham.

سلام مریم
من از طریق بلاگ دونی با شما آشنا شدم.
من با یک سری از نظراتت به شدت مخالفم !
اول اینکه احمدی و موسوی دارن نقش پلیس خوب وبدو بازی می کنن یعنی اینکه شما می رین به موسوی رای می دین که اخمدی رای نداره و آقایان با این تیر دو نشون می زنن.
یکی اونی که مثل احمدی از خودشونه رای میاره و دوم اینکه مردم زیادی تو رای گیری شرکت می کنن که اونها هم همین رو می خوان چون شرکت زیاد در رای گیری رو از اول انقلاب به معنی مشروعیت دادن به نظام تهریف کردن.
و دیگه با این نظرتون مخالفم که می گین بریم رای بدیم.
خلاصه بگم که نباید رای داد به خاطر اینکه رای ما به منزله ی قبول نظام و اینکه وقتی خامنه ای می گوید رای دادن شما رای دادن به شخص نیست رای دادن به نظامه هم از این گفته حرف اول من برداشت میشه و هم اینکه رهبر به صراحت گفته که تمام این کاندیداها از خودمونن و فرقی نمی کنه به کی رای بدین.
ممنونم و منتظر جوابتون هستم.

---------------------------------
حقیقتش رو بخوای من احمدی رو پلیس بد نمی دونم. احمدی به نظر من ویران می کنه کشور رو. الان تا لب پرتگاه رفتیم یک قدم دیگه به جلو سقوط هست به نظرم. من هم این کاندیداها برام ایده ال نیستن اما یادم هم نمی ره که کشور من هم کشور ایده ال نیست. مردمش هم همینطور. اینو فراموش نکن که یک گروه کثیری از مردم هنوز به اصول انقلاب و اسلام و رهبر و همه اینها معتقدند. پس هیچ وقت اون انتظاری که شما داری برآورده نخواهد شد. این آدمها در هر حالتی رای خواهند داد و نتیجه این می شه که همیشه اون گروه به زندگی من و شما حاکم می شن. یک راه رسیدن به خواسته ها پافشاری روی اونها و اعلام کردنشون هست. به نظر من این سیاست عدم شرکت راه به جایی نمی بره و فقط ما رو به سمت دیکتاتوری شدیتر می بره. فضا تنگ تر می شه و صداها خفه تر. به هر حال چه شما بخوای و چه نخوای این حکومت هست. سرنگون هم نمی شه مگه اینکه جنگ در بگیره یا یک انقلاب دیگه بشه. که خوب من هیچ کدوم این دو راه رو جالب نمی دونم. من فکر می کنم نباید بذاریم این روزنه ها بسته بشن. هر روزنه کوجکی می تونه به یک روزنه بزرگتر تبدیل بشه. هر چی حاکمیت به سمت یکدست شدن بره امید کمتر خواهد شد. این نظام بعد از سی سال به اندازه کافی جاگیر پاگیر شده که رای من و شما بهش مشروعیت نمی ده. من خودم ترجیح می دم برای اعتراض صدای بلندتری داشته باشم تا سکوت کنم. این به نظرم شاید بهتر جواب بده

یادداشتت رو که خوندم خواستم یه سری خبر خوش بدم. اما کامنت بالایی رو دیدم و لازم دیدم که قبل اون خبر ها چند کلمه ای در مورد حرف های احمد عزیز بگم.
با نظام مخالفیم، درست. نظارت استصوابی وجود داره، درست.
اما اینو بدون که همین قهر 4 سال پیش با انتخابات، این بلا رو سرمون اورد. بلایی که تو شکل بزرگتری تو انتخابات مجلس سرمون اومد!
اگر هنوز فکر میکنی چاره رهایی انقلاب یا کودتاست، سخت در اشتباهی! نه مردم اون مردمن و نه شرایط جامعه و کشور پذیرای همچین چیزیه.
میر حسین موسوی ایده آل نیست ولی محاسنی داره که خیلی هاش رو شنیدی و مریم گلی هم گفت. جدای از اینها میر حسین مخالف ولایت فقیه هست و تنها دلیلی که این رو علنا اعلام نمیکنه، نیاز به گذشتن از صافی شورای نگهبان و عدم مواجهه با اعتراض توده مذهبی مردمه!
کما اینکه عزل ایشون از نخست وزیری به همین دلیل مشکل با رهبری بود!
یه کم کلاتو بزار بالاتر دوست عزیز!
مریم گلی جان خیلی حرف زدم ولی واسه کاهش دلشوره ت میگم:
بخش غالب آذری زبان ها حامی میر حسین هستند. همینطور استان های بزرگی مثل شیراز و اصفهان. منطقه جنوب به خصوص خوزستان بدلیل ظلمی که بهشون شده، حمایت شدیدی نسبت به میر حسین دارند. آمار اخیر نظر سنجی ها خبر از مقبولیت حد اکثری میرحسین بین مردم میده. طوری که خود ایشون تو مصاحبه مطبوعاتی اخیرشون گفتن به شرط ادامه این روند، به احتمال زیاد در دور اول پیروز میشیم!
به امید موفقیت و آزادی!
شاد باشی!

man ham az dolat aghaye mosdavi va karrubi va rezaee khahesh mikonam ke az shoma be onvane vazire zan kabine estefade konad do noghte di

merci
kheyli khoob bood
to ke onjayi dari inghad ba omid....ba delshoore... fek kon
akhey!
man be jaye to ham miram to setad komak mikonam
vali nemidooni ina daran che kar mikonan ke ...
khoda nakone ke in alefnoone to dobare...

bazam merci

سلام مريم
جان قلمت رو خيلي دوست دارم اما هيچ وقت نشد كه بخوام اينو بگم
با نظر شما و محمد خيلي موافقم

cheghadr javve hameye bloga entekhabati shode, hatta blog e to . man fek mikardam akharin chizi ke baraye to jaleb abshe entekhabate ;)